Blog > Komentarze do wpisu
Majtki, sięgamy głębiej :)

Majtki są zdecydowanie najpopularniejszym rodzajem bielizny, rzeczą, z którą zdecydowana większość ludzi skojarzy słowo ‘bielizna‘ tuż po jego usłyszeniu… Różnorodność majtek jest obecnie olbrzymia. Wyróżnimy chociażby stringi i figi wśród majtek damskich  oraz slipy i bokserki wśród bielizny męskiej. Każdy rodzaj bielizny posiada niezliczoną wersji, która stale rozszerza się na nowości wychodzące z fabryk produkujących bieliznę na całym świecie…

Słowo majtki w odległej przeszłości oznaczało także spodnie męskie, lecz dopiero w momencie wprowadzenia metody szycia maszynowego udało się wprowadzić majtki jako odrębny rodzaj bielizny. I tutaj należy zaznaczyć, że o wiele wcześniej zostały wymyślone gorsety i wprowadzone do kategorii bielizny. Ważną rolę w momencie wprowadzania odegrała także zmiana ciężkich materiałów służących do produkcji niewygodnych w tamtym okresie gorsetów na materiały delikatne dla skóry i stosunkowo miękkie.

Następnie nastała moda na majtki rozcinane. W przeciwieństwie do wieku dziewiętnastego, kiedy majtki zostały wynalezione, kobiety zaczęły uważać, iż bez ciepłych, rozcinanych majtek nie są w stanie wyjść na ulice podczas mroźniejszych wieczorów. Wcześniej tego typu tezy wygłaszały jedynie kobiety starsze, które majtki wręcz uratowały przed nieprzyjemnymi konsekwencjami odmrożeń itp. Kolejną nowością były majtki połączone z koszulami nocnymi – aby dawać maksymalne możliwe ciepło w okresie, gdy z oczywistych przyczyn niewiele osób miało możliwość spędzania swojego wolnego czasu w domach… Później przyszedł okres majtek z klapką, które zamieniły się na początku wieku dwudziestego w tradycyjne męskie slipy. Później pozostały już tylko takie przykładowe odkrycia jak majtki push-up czy też chociażby szokujące micro stringi.

Niestety nie jest znana etymologia słowa majtki, która jednoznacznie wyjaśniałaby powstanie tejże nazwy. W jednym ze słowników etymologicznych znajdziemy etymologię słowa gacie, które w zamieszkanych czasach wypierało zdecydowanie słowo majtki i jest używane do dzisiaj. Powstało ono od określenia gata oznaczającego potocznie odziewanie, ubieranie się albo w znaczeniu szczegółowym okrywanie miejsc intymnych. Wszystko w tym przypadku wydaje się więc być jasne i można domyślać się, że etymologia słowa majtki jest bardzo podobna do etymologii słowa gacie.

 

źródło: obieliznie.pl

poniedziałek, 30 sierpnia 2010, obieliznie

Polecane wpisy